AZ ORRSZARVÚ AZ!

Az olyan merész képzettársításokat, mint a csatolt fotó (melynek a jelentését azért majd elárulom pár sorral lejjebb) azért szeretem, mert egyrészt engem jól elszórakoztatnak, másrészt tapasztalatom szerint egy intellektuális sokk fogékonyabbá teszi az olvasókat/hallgatókat/résztvevőket az aktuális tartalom befogadásra, főleg, ha olyan agyonmantrázott téma a téma, mint a rendszeres testmozgás. Ebben a rövid cikkben arra vállalkozom, hogy néhány erősebb állítással elgondolkodtassam azokat, akik esetleg nem sportolnak minden nap:), és hozzak pár haszonérvet arra, hogy a legjobb nap a kondibérlet-vásárlásra vagy az app-letöltésre 15 éve volt ugyan, de a második legjobb nap ma van.

állítás #1: „Az emberi agy egyetlen célt szolgál: a mozgást.”[1] Sőt, az emberi test úgy fejlődött az évezredek során, hogy egyre alkalmasabb legyen a futásra és a rövidebb-hosszabb távú erőkifejtésre.

Az emberiség történelmének kezdetén a túlélést az biztosította, ha elég ütemesen tudtunk elfelé futni a veszélytől, és ha megvolt a megfelelő sebességünk, amikor a vacsora üldözésére került sor. Az evolúció olyan csodásan segített minket ebben, hogy az agyunk és a testünk időről-időre örömmel („high” állapottal) jutalmaz(ott már akkor is) minket, ha eléggé elmerül(t)ünk egy mozgásformában, legyen az bármilyen intenzitású is, mert annak idején ezzel tudta biztosítani az anyatermészet, hogy a gyűjtögető és vadászó életmód elnyerje jutalmát. És még csak nem is fontos annyira felgyorsulnunk közben, hogy utol tudjunk érni egy gepárdot:), pár óra jó iramú túrázás is megteszi.

állítás #2: Ha ma elkezdesz nulláról mozogni heti összesen 90 percet (napi átlag 13 perc), azzal máris 14%-kal csökkented az esélyét, hogy a krónikus betegségek bármelyike idő előtt elvigyen[2].

Ehhez nincs sok hozzáfűznivaló, max egy kis összehasonlítás: 2010-ben egy kutatócsoport eltöltött pár hetet a hadzákkal, azzal a tanzániai törzzsel, akik feltételezhetően a leginkább megőrizték őseink életmódját, ma is vadásznak és gyűjtögetnek az élelemért. Álljon itt egy táblázat a hadzák és a jelen példában a „nyugati” embert képviselő átlag USA-polgár paramétereivel (persze nagy a szórás az utóbbi kategóriában, mert 76 éves édesapám még most is durván kenterbe veri a modern társadalmak átlagát, de az összkép mindenképp nagyon hervasztó):

 a hadzákegy átlagos amerikai (USA)
intenzív testmozgás (időtartam/nap) pl. futás2 óra10 perc alatt
könnyű testmozgás, pl. gyaloglástöbb órányierről nincs adat
a legaktívabb korosztálykb. egyenlő, de inkább az időseka 6 éves gyerekek

Nem akarok demagóg lenni, mert annak, hogy hadza testvéreink sem szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, sem depresszióval és szorongással nem küzdenek, ára is van, mármint azért én se szívesen adnám föl a mosógép áldásait azért cserébe, hogy napi fél órán át mángorolhassam a kimosott kosztümkabátom a gazdagréti csorgó partján, de azért eléggé elkámpicsorodtam, amikor Kelly McGonigal könyvében[3] ide értem az olvasásban.

állítás #3: Ahhoz, hogy elmondhasd, fitt vagy, három síkon kell karbantartanod magad: kardió, izomerő és stabilitás.

Mindhárom kulcsfontosságú ahhoz, hogy garantálja azt, hogy ameddig élsz, többé-kevésbé egészséges leszel. Ezt sem akarom túlragozni, meg lehet már találni a mindenféle számokat akárhol, és Dr Peter Attia Longevity-jét is kiadták már magyarul, ahol a teljes orvostudományi levezetés is megvan, de a következő célokat érdemes megközelíteni, ha azt akarjuk mondani a végén, hogy rajtunk nem múlott:

  1. kb heti két órányi kardió 2-es zónában (amikor még épp tudnál beszélgetni, de már nem mindig esik jól:)),
  2. erősítő edzések, melyek egyaránt fókuszálnak a fogás erősségére (grip strength), a koncentrikus és az excentrikus erőkifejtésre, mindenféle húzómozgásra, és végül a csípőhinta-típusú gyakorlatokra (sok kutató azt mondja, az izomerő növelése még fontosabb az egészséghez, mint a kardió-típusú edzés, bár az is igaz, hogy más kutatók ennek épp az ellenkezőjét mondják, so csináljunk mindkettőből annyit, amennyit csak lehet, abból nem lehet baj),
  3. stabilizáló gyakorlatok (a jóga kiváló erre, de sok az alternatíva).

Ebből annyi a tanulság, hogy az se dőlhet hátra nyugodtan, aki rendszeresen fut vagy aki hetente többször jár gyúrni, mert a teljes képhez a másik két forma is hozzátartozik.

állítás #4: Itt jönne a sport össze többi hozadéka tudományosan alátámasztva, olyanok, mint az éltető közösségi élmények átélése (akkor is, ha csak egy FB-csoportban olvasgatunk kommenteket, beszámolókat a sportunkkal kapcsolatban), a magány és depresszió enyhülése, az, hogy a rendszeres mozgás erősít bennünket a kihívások idején, fogékonyít az örömre stb), de most indulok edzeni, ez egy következő cikk témája lesz.

Adós vagyok viszont a fotó indoklásával. A képet Jonathan Caramanus készítette Greg Armfield fotósról, aki épp a Nairobi Nemzeti Parkban mulasztja el az orrszarvúk párzását lencsevégre kapni, mert valószínűleg valami még fontosabb lefotóznivalót lát, legalábbis azt hiszi. És ez az, amiért a téma kapcsán eszembe jutott a kép: szerencsére ma már egyre többen veszik evidensnek azt, hogy foglalkoznunk kell a lelki és mentális egészségünkkel, rendszeresen és kitartóan, mert a boldog élet sokunktól igényel extra ráfordítást önmagunk felfedezése és építése terén, csak arra nem marad idő és elég figyelem, ami ennek előszobája lehet és mindenképpen előfeltétele, legalábbis hosszútávon, és ez a valami a testünk egészsége és ereje. Merthogy a test a lélek temploma, és bár ezt a bibliai idézetet rengeteg dolog alátámasztására idézték már, egy biztos: egy erős és boldog testben hamarabb lel erőre és boldogságra a lélek is.


[1] Daniel Wolpert agykutató állítása, in: Kelly McGonigal: A mozgás öröme, Ursus Libris, 2022, p. 11, ford.: Turóczi Attila

[2] Dr Peter Attia: Outlive, Vermilion, 2013, pp. 217-8

[3] 18. o

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top