HOGY ÉN EZT MENNYIRE UNOM! (És milyen jól teszem:).)

Mónika évek óta úgy jár nyaralni, hogy amikor az éves rendes szabadsága elkezdődik, kikapcsolja az okostelefonját. Se „szerencsésen megérkeztünk”-üzenet a szülőknek, se posztolás, se TripAdvisor étterem-keresés, se térkép, semmi. És akkor hogy oldja meg Mónika a tájékozódást/keresést/rokonság megnyugtatását telefon nélkül? Előre felkészül, amiből lehet, vagy improvizál, vagy sehogy. Mónika ilyenkor kikapcsol és lelazul. Mónika én vagyok, és Mónikának lenni jóJ.

A saját magamon végrehajtott emberkísérletet számos kutatócsoport is elvégezte (nem rajtam), és ahogy olvasom, pont ugyanarra jutottak, mint én: az, amikor huzamosabb ideig semmit nem csinálunk – és ez alatt nem a pomodoros pár perceket értik, hanem munkás időszakokban órákat, szabadság alatt meg napokat, akár heteket is -, olyan lehetőséget biztosítunk az agynak a megújulásra, amit semmi mástól nem kaphat meg. A semmittevésbe beletartozhat az unatkozással határos állapottól kezdve a séta vagy a céltalan autózgatás is, a lényeg, hogy alkalmat adjunk elménknek akár teljesen kikapcsolni, akár ennek ürügye alatt feldolgozni a velünk történt rengeteg mindent és reflektálni.

A következőkben összeszedtem, milyen bizonyított jótéteményei vannak az agyi kikapcsnak, de előbb álljon itt ez az idézet a sokak által tisztelt Prof. de Vriestől – szinte költői, ahogy a tudományos eredményt tolmácsolja: „Bár sokan nehezen tolerálják, az unalom sokszor előjátéka lehet valaminek. Beindíthatja a képzelőerőt és a kreativitást. Bizonyos értelemben nézhetjük úgy az unalmat, mint egy átmeneti teret, egy olyan alapvető fontosságú valamit, amely arra késztet bennünket, hogy az ismeretlen felfedezésére induljunk.” (https://intheknow.insead.edu/article/benefits-doing-nothing)

Mit kapunk attól, ha egy ideig stand-byra tesszük magunkat?

  1. jobb döntések, hatékonyabb problémamegoldás

Egy szünet hatására agyunk felszabadul annyira, hogy utána logikusabban át tudunk gondolni egy fogósabb problémát vagy döntéshelyzetet.

  • nagyobb kreativitás

Ha az agyad hagyod szabadon kószálni, szinte törvényszerűen rábukkan valamire, amire nem számítasz.

  • jobb általános hangulat

Ehhez alapvető, hogy elengedjük azt a mindsetet, hogy „ha nem csinálok semmit, haszontalanul pazarlom az időt”. És persze ahhoz is bátorság kell, hogy csendben egyedül merjünk maradni magunkkal.

  • jobb emberi kapcsolatok

Az unalom aktiválja a proszociális viselkedést és azon tevékenységek keresését, amelyeknek magasabb célja van.

  • hatékonyabb munkavégzés

A szünet után nagyobb koncentrációval tudunk belefogni feladatainkba.

  • jobb memória, hatékonyabb tanulás

Ha lehetőségünk van az eddigi tudásunk konszolidációjára és a reflexióra, erősebb tudásrendszereink lesznek és jobban beépíthetők a későbbi új ismeretek.

Hát ennyi. Semmittevésre fel!:)

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top